• Efektywność energetyczna
    Jeśli chcesz oszczędzać energię musisz być efektywny energetycznie, czyli wykorzystywać jak najmniej energii do stworzenia produktu lub usługi. Jest to ważne dla wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz bogacenia się społeczeństwa...
  • Ekologiczna marka produktu
    O wyborze produktu czy usługi decyduje często znajomość marki, która pozwala podkreślić ich jakość i wyróżnić na rynku. EKO FRIENDLY czyli przyjazny środowisku to dzisiaj marka, rozpoznawalna na całym świecie, także w Polsce...
  • Zielone
    zakupy
    Ekologia to nie tylko segregacja odpadów, robienie zakupów również może być eko. Dlatego ważne jest aby wszystkie niezbędne materiały w miejscu pracy były dokonywane zgodnie z zasadami zielonych zakupów...

audit-energetyczny-B1

szkolenia-sprofilowane-B1

indywidualne-doradztwo-B1

Budownictwo energooszczędne i pasywne - wprowadzenie

 

Budownictwo pasywne i energooszczędne ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak argumentacja obydwu tych grup jest jednakowa – względy finansowe. Obawy przeciwników są typowym zjawiskiem dla wszelkiego rodzaju nowoczesnych inwestycji ekologicznych, które kojarzone są ze zbyt wysokimi i nie opłacalnymi kosztami inwestycji. Natomiast zwolennicy dostrzegają możliwość długoterminowej oszczędności. Kto ma rację? Czym jest budownictwo ekologiczne i jakie są jego główne zalety, a jakie wady? 

 

Dom energooszczędny, czy dom pasywny?

Budynek pasywny różny się od budynku energooszczędnego przede wszystkim tym, że jest dużo bardziej… energooszczędny. O domu energooszczędnym możemy mówić gdy jego roczne zużycie energii jest mniejsze niż 70 kWh/m², natomiast w przypadku budownictwa pasywnego wykorzystanie energii powinno być na poziomie około 15 kWh/m²/rok. Dla porównania, w standardowym nowoczesnym obiekcie zużywane jest około 120 - 150 kWh/m²/rok, czyli około 8-10 razy więcej, niż we wzorcowym domu pasywnym.

Koszty domów energooszczędnych i pasywnych

Koszty budowy domu energooszczędnego lub pasywnego są o około 15-30% wyższe od nakładów finansowych koniecznych do wybudowania standardowej konstrukcji. W tym wypadku należy jednak mieć na uwadze coś więcej, niż jedynie koszt początkowy, ponieważ po dokładnym przeliczeniu bardzo szybko okaże się, że taka inwestycja zwróci nam się z nawiązką już po pierwszych latach użytkowania. Ponadto istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na budowę, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Charakterystyka budynków pasywnych

Budownictwo energooszczędne nie pozwala na „szaleństwa architektoniczne”, budynek musi mieć zwartą bryłę, bez elementów mogących powodować powstawanie mostków cieplnych. Budynki te nie posiadają zazwyczaj lukarn, wykuszy a także balkonów. Sama bryła jest bardzo szczelnie ocieplona, tak by nie przepuszczać powietrza z zewnątrz. Powierzchnia okien w domach pasywnych i ekologicznych powinna być niewielka od strony północnej, a możliwe duża od strony południowej. Aby zapobiec nadmiernemu ogrzaniu  się wnętrza latem, powinno się stosować zewnętrzne rolety. Mimo tak restrykcyjnych wytycznych, na rynku jest pod dostatkiem pięknych projektów domów energooszczędnych i pasywnych. W domach pasywnych występują ponadto bardzo dobre warunki akustyczne. Grube i ocieplone ściany powodują wysoki poziom komfortu akustycznego wewnątrz budynku, a hałas ulicy jest niemal całkowicie wygłuszony.

Domy energooszczędne oraz pasywne posiadają ściany nieprzepuszczające powierza oraz bardzo szczelne okna. Jak zatem dostarczane jest do nich świeże powietrze np. podczas zimy?

Za wentylację w domach energooszczędnych i pasywnych odpowiadają zazwyczaj mechaniczne wymienniki ciepła, które rozprowadzają ogrzane bądź ochłodzone przez grunt powietrze kanałami wentylacyjnymi po wnętrzu budynku. Dzięki tej technologii powietrze w domu jest świeże oraz ma odpowiednią temperaturę i wilgotność. Ponadto profesjonalny system wentylacji posiada specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z kurzu oraz innych alergenów.

logosyUE

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego