• Efektywność energetyczna
    Jeśli chcesz oszczędzać energię musisz być efektywny energetycznie, czyli wykorzystywać jak najmniej energii do stworzenia produktu lub usługi. Jest to ważne dla wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz bogacenia się społeczeństwa...
  • Ekologiczna marka produktu
    O wyborze produktu czy usługi decyduje często znajomość marki, która pozwala podkreślić ich jakość i wyróżnić na rynku. EKO FRIENDLY czyli przyjazny środowisku to dzisiaj marka, rozpoznawalna na całym świecie, także w Polsce...
  • Zielone
    zakupy
    Ekologia to nie tylko segregacja odpadów, robienie zakupów również może być eko. Dlatego ważne jest aby wszystkie niezbędne materiały w miejscu pracy były dokonywane zgodnie z zasadami zielonych zakupów...

audit-energetyczny-B1

szkolenia-sprofilowane-B1

indywidualne-doradztwo-B1

Miasto, w którym nie ma ulic

 

Masdar będzie pierwszym na  świecie w pełni ekologicznym miastem, którego budowa „od podstaw” rozpoczęła się w 2006 roku. Obowiązywać w nim będzie całkowity zakaz wjazdu dla tradycyjnych samochodów spalinowych, a samo miasto ma być w pełni samowystarczalne energetycznie dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii.  Inwestycja jest finansowana przez Mubadala Development Company, projektowana przez pracownie architektoniczną Foster and Partners. Ekologiczne miasto powstanie na obszarze 6 km2.

 

Od czego się zaczęło?

Inicjatywa powstała w 2006 roku kiedy szejk Abu Zabi zadeklarował, że Zjednoczone Emiraty Arabskie zamierzają przeznaczyć 22 mld dolarów, na to by stać się światowym liderem w dziedzinie energetyki odnawialnej. Projekt przygotowany został przez biuro architektoniczne Normana Fostera. Szacowane koszty inwestycji wynoszą obecnie od $18,7 mld do $19,8 mld. Miasto z założenia ma być samowystarczalne energetycznie, a potrzebną energie czerpać będzie głównie ze słońca, z wiatru oraz ze źródeł geotermalnych.

 

Energia elektryczna

Energia elektryczna będzie dostarczana do miasta z elektrowni słonecznych zlokalizowanych poza jego granicami. Rozległe pustynne tereny okolic sprzyjają rozwojowi tego typu inwestycjom. W 2013 roku, 120 km od Abu Zabi otworzono największą na Świecie elektrownie słoneczną o parabolicznych lustrach, mogącą zasilić 20 000 gospodarstw domowych. Nie będzie to jednak jedyne źródło zasilania miasta. Na dachu każdego budynku w obrębie miasta zainstalowane będą panele fotowoltaiczne, a nad chodnikami powstaną rzucające cień zadaszenia, które również będą produkowały energię elektryczną.

Transport

W mieście obowiązywać będzie całkowity zakaz wjazdu dla samochodów spalinowych. By podróżować po metropolii przyjezdni będą zobligowani zaparkować swoje auto na wielkim parkingu przed wjazdem, a następnie przesiąść się do podziemnego systemu transportowego. Male autonomiczne komputerowo sterowane pojazdy dowiozą pasażerów w  wybrane miejsce. Początkowo ten system transportu miał obejmować cały Masdar, ale w związku z ogromnymi kosztami budowy zdecydowano się ograniczyć jego zasięg jedynie do centrum.

 

 

Woda

Woda do Masdaru pompowana będzie z Zatoki Perskiej. Stąd niezbędne stanie się jej odsalanie. Proces przetwarzania jej w wodę słodką będzie przebiegał również z wykorzystaniem energii słonecznej. Wszystkie tereny zielone w mieście zostaną nawodnione oczyszczonymi ściekami miejskimi.

Chłodzenie

Układ południkowy ulic miasta, gęsta zabudowa oraz zadaszenia chodników powodują że wjazd do miasta z terenów pustynnych będzie przyjemną ulgą od panującego w około upału. Ponadto, świeże, chłodniejsze powietrze ma dostarczyć wysoka na 45 metrow wieża, która skieruje chłodny wiatr do przestrzeni publicznej głównego placu.

Odpady

Według założeń wszystkie odpady mieszkańców miasta Masdar mają pozostać w wewnętrznym obiegu. Produkty będą przygotowywane w ten sposób, by 100% odpadów nieorganicznych mogło być poddanych recyclingowi, Odpady organiczne zostaną natomiast wykorzystane do celów energetycznych.

Poligon doświadczalny

Miasto nie będzie jedynie nowoczesnym miejscem koncentracji ludności, jest to także ogromny  poligon doświadczalny o powierzchni 6 km2, w którym niemal każdy przedmiot jest innowacją, eksperymentem. Ponadto w mieście zlokalizowany jest instytut szkolący młodych inżynierów w zakresie projektowania i wdrażania nowych technologii.

Masdar ma stać się przyjaznym miejscem do życia. Jego architektura ma nawiązywać do typowej na tym obszarze. Ludzie zatrudnieni w mieście maja być sprawiedliwie wynagradzani. Miasto ma służyć przed wszystkim społeczeństwu  i poprawie warunków ich życia 

logosyUE

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego