#4 Pytania od uczestników - OZE czyli odnawialne źródła energii

W ramach naszej platformy e-learingowej pojawiły się również ciekawe pytania dotyczące odnawialnych źródeł energii. Pytano o sposoby pozyskiwania energii z OZE, a także o zagadnienia prawne. Poniżej przedstawiamy wybrane odpowiedzi.
Mam małą działkę, , nie mogę sobie pozwolić na wydzielenie terenu do uruchomienia pompy ciepła. Czy jest jakiś inny sposób na instalację takiej pompy?
Aby zainwestować w pompę ciepła posiadanie dużej powierzchni nie jest niezbędne. Istnieją rodzaje pomp, które wykonane są z zastosowaniem technologii pionowego wymiennika ciepła. Pompa taka nie wymaga wydzielenia dużego obszaru ponad powierzchnią gruntu.
Fachową informację o rodzajach pomp cieplnych znajdą państwo tutaj
http://muratordom.pl/instalacje/kolektory-pompy-ciepla/zasada-dzialania-pompy-ciepla-powietrze-woda-grunt,30_3744.html
Czy wytworzoną przez moje ogniwa fotowoltaiczne mogę w całości sam wykorzystywać, czy muszę sprzedawać jej część do dystrybutora energii elektrycznej?
Energia elektryczna produkowana przez przydomowe instalacje może być w całości wykorzystywana przez prosumenta – czyli osobę/podmiot produkującą energię. W czasie gdy produkowana energia nie jest wykorzystywana zostaje ona przesłana do sieci elektroenergetycznej, w której operator ma obowiązek ją odkupić po umówionej cenie. Według najnowszego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii od daty jej wejścia w życie – czyli od 01.01.2016 dla małych instalacji(do 3 kW) gwarantowana cena odkupu ma wynieść 75 gr za 1 kWh przez 15 lat. To dużo, ponieważ obecnie 1kWh wraz ze wszystkimi opłatami kosztuje około 50 -60 gr.
Mój hotel znajduje się na wybrzeżu, gdzie wiatr wydaje się silny niemal przez cały rok. Czy nie bardziej opłacalne od ogniw fotowoltaicznych byłoby uruchomienie własnej elektrowni wiatrowej?
Dla ustalenia, która z form będzie bardziej opłacalna w tym przypadku konieczne będzie przeprowadzenie pomiarów warunków anemometrycznych(wietrznych) oraz nasłonecznienia. Należy wziąć pod uwagę również fakt że profesjonalne instalacje wiatrowe wymagają zazwyczaj dużo większej inwestycji – zarówno pod względem finansowym jak i skali całego przedsięwzięcia.