• Efektywność energetyczna
    Jeśli chcesz oszczędzać energię musisz być efektywny energetycznie, czyli wykorzystywać jak najmniej energii do stworzenia produktu lub usługi. Jest to ważne dla wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz bogacenia się społeczeństwa...
  • Ekologiczna marka produktu
    O wyborze produktu czy usługi decyduje często znajomość marki, która pozwala podkreślić ich jakość i wyróżnić na rynku. EKO FRIENDLY czyli przyjazny środowisku to dzisiaj marka, rozpoznawalna na całym świecie, także w Polsce...
  • Zielone
    zakupy
    Ekologia to nie tylko segregacja odpadów, robienie zakupów również może być eko. Dlatego ważne jest aby wszystkie niezbędne materiały w miejscu pracy były dokonywane zgodnie z zasadami zielonych zakupów...

#4 Pytania od uczestników - OZE czyli odnawialne źródła energii

W ramach naszej platformy e-learingowej pojawiły się również ciekawe pytania dotyczące odnawialnych źródeł energii. Pytano o sposoby pozyskiwania energii z OZE, a także o zagadnienia prawne. Poniżej przedstawiamy wybrane odpowiedzi.

Mam małą działkę, , nie mogę sobie pozwolić na wydzielenie terenu do uruchomienia pompy ciepła. Czy jest jakiś inny sposób na instalację takiej pompy?

Aby zainwestować w pompę ciepła posiadanie dużej powierzchni nie jest niezbędne. Istnieją rodzaje pomp, które wykonane są z zastosowaniem technologii pionowego wymiennika ciepła. Pompa taka nie wymaga wydzielenia dużego obszaru ponad powierzchnią gruntu.

Fachową informację o rodzajach pomp cieplnych znajdą państwo tutaj

http://muratordom.pl/instalacje/kolektory-pompy-ciepla/zasada-dzialania-pompy-ciepla-powietrze-woda-grunt,30_3744.html

Czy wytworzoną przez moje ogniwa fotowoltaiczne mogę w całości sam wykorzystywać, czy muszę sprzedawać jej część do dystrybutora energii elektrycznej?

Energia elektryczna produkowana przez przydomowe instalacje może być w całości wykorzystywana przez prosumenta – czyli osobę/podmiot produkującą energię. W czasie gdy produkowana energia nie jest wykorzystywana zostaje ona przesłana do sieci elektroenergetycznej, w której operator ma obowiązek ją odkupić po umówionej cenie. Według najnowszego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii od daty jej wejścia w życie – czyli od 01.01.2016 dla małych instalacji(do 3 kW) gwarantowana cena odkupu ma wynieść 75 gr za 1 kWh przez 15 lat. To dużo, ponieważ obecnie 1kWh wraz ze wszystkimi opłatami kosztuje około 50 -60 gr.

Mój hotel znajduje się na wybrzeżu, gdzie wiatr wydaje się silny niemal przez cały rok. Czy nie bardziej opłacalne od ogniw fotowoltaicznych byłoby uruchomienie własnej elektrowni wiatrowej?

Dla ustalenia, która z form będzie bardziej opłacalna w tym przypadku konieczne będzie przeprowadzenie pomiarów warunków anemometrycznych(wietrznych) oraz nasłonecznienia. Należy wziąć pod uwagę również fakt że profesjonalne instalacje wiatrowe wymagają zazwyczaj dużo większej inwestycji – zarówno pod względem finansowym jak i skali całego przedsięwzięcia.

logosyUE

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego