• Efektywność energetyczna
    Jeśli chcesz oszczędzać energię musisz być efektywny energetycznie, czyli wykorzystywać jak najmniej energii do stworzenia produktu lub usługi. Jest to ważne dla wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz bogacenia się społeczeństwa...
  • Ekologiczna marka produktu
    O wyborze produktu czy usługi decyduje często znajomość marki, która pozwala podkreślić ich jakość i wyróżnić na rynku. EKO FRIENDLY czyli przyjazny środowisku to dzisiaj marka, rozpoznawalna na całym świecie, także w Polsce...
  • Zielone
    zakupy
    Ekologia to nie tylko segregacja odpadów, robienie zakupów również może być eko. Dlatego ważne jest aby wszystkie niezbędne materiały w miejscu pracy były dokonywane zgodnie z zasadami zielonych zakupów...

audit-energetyczny-B1

szkolenia-sprofilowane-B1

indywidualne-doradztwo-B1

Lepiej być przezornym. Sprawdzać pogodę i zapobiegać

 

Sezon burzowy jeszcze się nie skończył. Za nami pierwsze dni z wyładowaniami atmosferycznymi. Radzimy, co zrobić, żeby nie pójść w koszty przez sprzęt RTV AGD, który psuje się podczas burzy. Dlaczego nie ostrzec przed groźbą także swoich klientów?

Niektórzy lekceważą wiadomość, że podczas burzy można stracić cenny sprzęt np. telewizor, komputer albo dane nanoszone na nośniki pamięci. W serwisach sprzętu RTV i AGD po burzowych dniach praca wre. Koszty naprawy zależą od skali zniszczeń: czasami może być to kilkadziesiąt złotych, a czasami trzeba się zastanowić, czy koszty naprawy nie przewyższą wartości sprzętu.

Jak temu zapobiec? Kiedy jesteśmy w domu najlepiej odłączyć zasilanie od sprzętów RTV, komputerów, czy też klimatyzatorów. Jeżeli mamy możliwość kontroli zasilania sprzętów w pokojach gościnnych także lepiej nie narażać się na niebezpieczeństwo. Odłączmy także kabel internetowy od komputera czy routera. Podobnie w przypadku telewizora: wyciągnijmy także z gniazdka kabel antenowy. Zewnętrzne anteny np. od internetu LTE,  należy odłączyć i schować do domu. Warto również skorzystać z listew antyprzepięciowych.

Burza może nas zaskoczyć, kiedy nie będziemy mieli kontroli nad zasilaniem. Jeśli zostawiliśmy włączony komputer, to może się zdarzyć, że utracimy dane, gdy piorun uderzy w sieć elektryczną. Dlatego lepiej przygotować się wcześniej i zrobić kopię zapasową.

Ochrona sprzętu przed uszkodzeniem spowodowanym wyładowaniami atmosferycznymi może nas kosztować około 7-8 tysięcy złotych. Cena ta obejmuje zamontowanie na domu piorunochronu oraz ograniczników przepięć, które montuje się przy wejściu instalacji elektrycznej do obiektu. Gdy dochodzi do nich duże przepięcie, kierują prąd piorunowy do ziemi. Zgodnie z normami, należy zastosować trójstopniowy układ, dlatego całość musi zamontować specjalista.

Co jeśli piorun jednak uderzy i poniesiemy straty? Można się od tego ubezpieczyć.

O tym, jak zachowywać się w czasie burzy przypomina straż pożarna. Jeśli burza nas zaskoczyła na zewnątrz, jak najszybciej musimy znaleźć schronienie w domu lub w samochodzie. Oddalmy się od stawów, jezior, czy też rzek, a także unikajmy bliskości wysokich drzew, słupów, torów kolejowych.

Póki nie słyszymy grzmotów, lecz tylko widzimy błyskawice, można przyjąć, że burza jest w odległości około 70 kilometrów. Ciche pomruki wskazują, że odległość zmniejszyła się do co najmniej 25 kilometrów. Licząc sekundy między błyskiem a towarzyszącym mu grzmotem, możemy oszacować tę odległość dokładniej - aby otrzymać odległość w kilometrach, trzeba liczbę sekund podzielić przez trzy.

logosyUE

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego