• Efektywność energetyczna
    Jeśli chcesz oszczędzać energię musisz być efektywny energetycznie, czyli wykorzystywać jak najmniej energii do stworzenia produktu lub usługi. Jest to ważne dla wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz bogacenia się społeczeństwa...
  • Ekologiczna marka produktu
    O wyborze produktu czy usługi decyduje często znajomość marki, która pozwala podkreślić ich jakość i wyróżnić na rynku. EKO FRIENDLY czyli przyjazny środowisku to dzisiaj marka, rozpoznawalna na całym świecie, także w Polsce...
  • Zielone
    zakupy
    Ekologia to nie tylko segregacja odpadów, robienie zakupów również może być eko. Dlatego ważne jest aby wszystkie niezbędne materiały w miejscu pracy były dokonywane zgodnie z zasadami zielonych zakupów...

audit-energetyczny-B1

szkolenia-sprofilowane-B1

indywidualne-doradztwo-B1

Suszarki kontra ręcznik papierowy? Plusy i minusy

 

Większość z hotelarzy stara się bacznie przyglądać wydatkom, które ponoszone są na utrzymanie hotelu czy pensjonatu. Warto więc spojrzeć na to, co oferujemy klientowi do wytarcia rąk. Elektryczną suszarkę czy ręczniki papierowe? Które może być bardziej przyjazne dla klienta i środowiska?

Wiedzy zasięgnęliśmy w obiektywnych rankingach, które niebezkrytycznie spoglądają na temat. Należy bowiem wziąć pod uwagę fakt, że różne badania przygotowywane są przez producentów sprzętu elektrycznego, by zdyskredytować konkurencję i odwrotnie.

 

Producenci ręczników papierowych mówią, że są one najbardziej ekologiczne, bo używają do produkcji makulatury. Przeciwnicy wyliczają jednak, że ilość wyprodukowanego dwutlenku węgla podczas produkcji takiego ręcznika jest spora – 30 gram. Wliczają w to zużycie dwutlenku węgla przy całym cyklu produkcyjnym: np. dostarczenia do magazynu, proces wytworzenia, późniejsza utylizacja – czytamy na stronie Ole.pl

Z drugiej strony zanim suszarka trafi do łazienek, produkowane są elementy ze stali, miedzi, aluminium i tworzywa sztucznego. Przy ich wytwarzaniu też mamy do czynienia z emisją CO2.

Wytwórcy ręczników papierowych zapewniają, że są one ekologiczne, ponieważ do ich produkcji używają makulatury. Z kolei producenci suszarek do rąk optymalizują poziom mocy i efektywność suszenia, dzięki czemu suszarki są bardziej przyjazne dla środowiska. Komu wierzyć? Na pewno bardziej wiarygodni spośród producentów suszarek są ci, którzy oferują suszarki nowej generacji, czyli takie, które mogą wysuszyć ręce w zaledwie 10-15 sekund przy użyciu Niskiem mocy. Tańszy odpowiednikiem zajmuje to co najmniej 10 sekund więcej.

- Uśredniając jednak suszarka, która zużywa 0,02-0,08 kWh, produkuje podczas jednego suszenia od 21-85 g dwutlenku węgla – podaje strona Ole.pl.

Należy pamiętać także, że używanie ręczników papierowych wiążę się z generowaniem odpadów. Ręczniki papierowe produkowane są często z makulatury, jednakże ich życie zazwyczaj kończy się w momencie ich zastosowania. Rzadko zdarza się, by podlegały ponownemu recyclingowi. Ponadto stosowanie ręczników wymaga dokupienia podajników do ręczników papierowych oraz koszy na odpadki, a także częstszego sprzątania pomieszczeń, używania worków na odpady i stosowania środków czyszczących, które przechowywane są w jednorazowych plastikowych pojemnikach, a to generuje kolejne śmieci do przetworzenia. Drugą stroną medalu jest fakt, iż same ręczniki łatwo się rozkładają.

Z kolei elementy budowy suszarek do rąk są zdecydowanie bardziej kłopotliwymi odpadami i mogą upłynąć setki lat zanim plastikowe i metalowe części suszarek znikną z powierzchni ziemi. Warto jednakże nadmienić, że suszarki do rąk mają długą żywotność – długość życia suszarki do rąk w zależności od modelu może wynosić nawet 10 lat. Suszarka, która nie nadaje się już do użytku, powinna zostać w odpowiedni sposób zutylizowana.

A co z higieną? Ręczniki papierowe dozowane z podajników do ręczników papierowych są najlepszym rozwiązaniem, bo mają ograniczony kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, czyli z bakteriami. Suszarki suszą dłonie powietrzem zasysany z pomieszczenia, w którym są używane. A przecież w powietrzu w toaletach, gdzie często panują ciepłe i wilgotne warunki, kumulują się większe ilości bakterii (to zależy także od ewentualnego wydzielenia powietrza). Tym samym mogą przenosić się na umyte dłonie.  Jakie jest rozwiązanie? Można zwracać uwagę przy zakupie, czy suszarki wyposażone są w filtry, które oczyszczają powietrze, którym suszymy dłonie i ciało. Odpowiednia suszarka do rąk może zatem być równie higieniczna, co papierowe ręczniki do rąk.

Z powyższej analizy wnika, że nie ma idealnego rozwiązania, ale wiedza może nam pomóc dokonać świadomego wyboru zgodnie ze specyfiką działalności, którą wykonujemy.

Zdjęcie: 123budjemy.pl

logosyUE

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego