• Efektywność energetyczna
    Jeśli chcesz oszczędzać energię musisz być efektywny energetycznie, czyli wykorzystywać jak najmniej energii do stworzenia produktu lub usługi. Jest to ważne dla wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz bogacenia się społeczeństwa...
  • Ekologiczna marka produktu
    O wyborze produktu czy usługi decyduje często znajomość marki, która pozwala podkreślić ich jakość i wyróżnić na rynku. EKO FRIENDLY czyli przyjazny środowisku to dzisiaj marka, rozpoznawalna na całym świecie, także w Polsce...
  • Zielone
    zakupy
    Ekologia to nie tylko segregacja odpadów, robienie zakupów również może być eko. Dlatego ważne jest aby wszystkie niezbędne materiały w miejscu pracy były dokonywane zgodnie z zasadami zielonych zakupów...

audit-energetyczny-B1

szkolenia-sprofilowane-B1

indywidualne-doradztwo-B1

Obawy z budownictwem ekologicznym? Niepotrzebnie

 

Rosnące zainteresowanie budownictwem ekologicznym sprawia, że w ostatnim czasie pojawia się wiele wątpliwości i również nieporozumień związanych z tym tematem. Poniżej zamieszczamy pięć najczęściej pojawiających się obaw wraz z komentarzami objaśniającymi - według strony Greene.pl

 1. Mieszkania ekologiczne są bardzo drogie

Wbrew obiegowym opiniom zakup mieszkania w budynku ekologicznym nie musi oznaczać drenażu naszych kieszeni. Przykładem jest warszawska inwestycja przy ul. Krasińskiego 41 realizowana przez FORT Development. Ceny lokali nie odstają od tych budowanych w ramach tradycyjnego budownictwa i wahają się w granicach od 7 do 10 tys. zł za mkw [warto zwrócić uwagę, że to kwoty podane w warunkach "warszawskich"]. Na uwagę zasługuje fakt, że deweloper pobiera jedynie 10 proc. marżę netto oraz nie przenosi na klienta dodatkowego kosztu związanego z budową energooszczędnego budynku, który wynosi 300-350 zł na 1 mkw. PUM-u.

 

2. Oszczędności są znikome

Zakup ekologicznych mieszkań to inwestycja, która zwróci się w przyszłości, dzięki niższym rachunkom za energię i wodę. Szacuje się, że oszczędność energii może wahać się w granicach 25%-35% w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Dzięki zbiórce deszczówki, która może zostać wykorzystana do zraszania trawników, czy spłukiwania toalety, oszczędność wody pitnej może wynieść, w zależności od zastosowanej technologii, od 20% do 30%. Dodatkowo, to, co umyka większości potencjalnych nabywców to kwestie zdrowotne. Deweloperzy montują obecnie systemy wspomagające filtrację powietrza wewnątrz budynku. Nie bez znaczenia pozostaje również to, z jakich materiałów wznoszony jest budynek. W przypadku budynku ekologicznego to pewność, że materiały wykorzystane do budowy nie szkodzą środowisku.

3. Trzeba więcej dopłacić niż się skorzysta

Część sceptyków podnosi kwestie finansowe związane z montażem systemów wspomagających ekologiczne rozwiązania jak np. system kogeneracji, panele słoneczne itd. Należy pamiętać jednak, że koszt jednostkowy takich inwestycji jest rozłożony pomiędzy wielu nabywców oraz że zwraca się ona w czasie dzięki późniejszym niższym rachunkom. To, co również istotne – dzięki zastosowaniu technologicznych rozwiązań, wygoda i jakość życia polepszają się.

4. Ekologiczne budownictwo skupia się tylko na oszczędzaniu energii

Oszczędność energii oraz minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne to tylko niektóre z elementów, które charakteryzują budownictwo ekologiczne. Równie istotne są także design, czy wytrzymałość w całym cyklu użytkowania. Dla przykładu, bryła budynku oraz usytuowanie względem światła wpływa znacząco na cyrkulację świeżego powietrza oraz oświetlenie poszczególnych mieszkań wewnątrz budynku. Architekci starają się wykorzystać przewagi i zalety odpowiedniego nasłonecznienia oraz zminimalizować wpływ jego nadmaru, bądź niedoboru.

5. To tylko chwilowa moda

Choć tzw. zielone budownictwo nadal pozostaje w naszym kraju niszą, to nie można lekceważyć faktu, że mieszkań w standardzie ekologicznym powstaje z każdym rokiem coraz więcej. Jest to także związane z prawem unijnymi, które nakazuje krajom członkowskim regulacje związane z wdrożeniem ekologicznych rozwiązań do budynków użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych. Zwiększeniu ma ulec przede wszystkim wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Budownictwo ekologiczne, jak widać, nie musi być ani przesadnie drogą inwestycją, a oszczędności związane z użytkowaniem mieszkań w dłuższej perspektywie przełożą się na niższe rachunki. Choć budynki w pełni ekologiczne i energooszczędne są jeszcze rzadkością na rynku nieruchomości, to w przyszłości należy spodziewać się, że nowe budynki będą charakteryzować się rozwiązaniami podnoszącymi jakość życia, komfort oraz wpływać pozytywnie na zdrowie mieszkańców.

Źródło: greene.pl

logosyUE

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego